top of page

Patara

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2020 yılı teması olarak Patara'yı seçtiğini ve "Patara Yılı" kapsamında çeşitli organizasyonlara yer verdiğini söylerek başlayalım...

MÖ 5000 yılında kurulduğu düşünülen Patara, Akdeniz'de hep önemli bir liman olmuş. Likya'nın Seleukos Krallığı tarafından kontrol edildiği dönemde de, Pamphylia ile birleştirilerek tek eyalet olarak Roma tarafından yönetildiği dönemde de başkent olmuş olması, öneminin altını çiziyor.

23 kentten oluşan Likya Birliği döneminde yapılmış olan Meclis Binası (büyük kısmı artifisyal de olsa) etkileyici. Bu dönemden çok fazla kalıntı bulmak zor. Patara, ta o dönemde demokratik işleyişin temellerinin atıldığı bir yönetim tarzına ev sahipliği yapıyordu. 

patara.jpg

Fotograf: Volkan Kibaroglu

Antik Kentin girişinde yer alan Roma Zafer Takı ise, MS 100 yıllarında inşa edimiş, üzerinde inşa edildiği dönemde vali olarak görev yapan Mettius Modestus ve ailesini onurlandıran bir kitabe bulunuyor. Roma'nın etkileyici mimari esintisini hem bu takta, hem de Roma döneminde yapılmış diğer yapılarda (tahıl deposu, deniz feneri, hamam) görmek mümkün.

patara2.jpg

Fotograf: Volkan Kibaroglu

Romalılar, Persler, Makedonlar, Bizanslılar ve Türkler gibi birçok topluluğun egemenliğine giren kentte, Osmanlı İmparatorluğu'nun Trablusgarp ile iletişim kurmak için yaptırdığı telgraf  istasyonunun da kalıntıları (zira Trablusgarp Savaşı'nda İtalyanlar tarafından bompalandığında neredeyse yok olmuş) da görülebilir.

bottom of page