TÜRKÇE | ENGLISH

 

 

 

The Psychopath Test / Jon Ronson

Yakında...

H. Volkan Kibaroglu - 30.08.2012  >>>

 

Serenad / Zülfü Livaneli

İstanbul Üniversitesi'nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran, ABD'den gelen Alman asıllı profesör Maximilian Wagner'i hocanın isteği üzerine Şile'ye götürür. Burada karşılaştığı garip bir olay, hem hocanın, hem İstanbul'un hem de kendisinin geçmişiyle ilgili sırları açığa çıkarmasına sebep olacaktır. Zülfü Livaneli yeni bilgilerle sizi şaşırtırken, gerçek ve kurguyu çok güzel harmanlamış.. Okunası!

H. Volkan Kibaroglu - 30.08.2012  >>>

 

Bulutların Üstüne Tırmanırken/C.Kozlu

En son Komili A.Ş.'nin Genel Müdürlüğünü yapmış olan Cem Kozlu'nun 1988 yılında Turgut Özal'ın çağrısıyla Türk Hava Yolları'nın Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini alması ve THY'nin sahip olduğu 3. dünya ülkesi havayolu imajını ve hizmet kalitesini nasıl bir vizyon ve üstün çaba ile değiştirdiğini anlatan kitabı kısa sürede bitirecek, iş dünyası ve bürokrasi dinamiklerini tekrar hatırlayacaksınız.

H. Volkan Kibaroglu - 19.05.2012 >>>

 

Beşinci Disiplin / Peter Senge

Peter Senge, ortaya attığı Öğrenen Organizasyon kavramıyla, organizasyonların "öğrenme bozukluklarının" ortadan kaldırılması için bir methodoloji sunmakla kalmıyor, Beş Disiplin kavramını ve bu kavramların beşincisi olan Sistem Düşüncesi ile tümünün nasıl harmanlanabileceğini ve bundan elde edilecek kazanımları ortaya koyuyor. İş hayatınızda yeni pencereler açabilir..

H. Volkan Kibaroglu - 27.03.2012   >>>

 

İki Cami Arasında Aşk / Mürvet Sarıyıldız

Kanuni'nin kızı Mihrimah Sultan'a duyduğu aşkın Mimar Sinan'a yaptırdığı büyük eserlerden ve hayatını nasıl etkilediğinden, bir roman için gerekli kurguyu da katarak bahsetmiş Mürvet Sarıyıldız. Malum gündemden yararlanmak için biraz alelacle yazılmış bir kitap gibi geldi bana ama yine de birkaç şey öğrenmenin mümkün olduğu çerez nyetine okunabşlecek bir kitap..

H. Volkan Kibaroglu - 10.02.2012  >>>

 

Adı: Aylin / Ayşe Kulin

Söylediğini ve kafasına koyduğunu yapmasıyla ünlü Aylin'in, bir Arap prensiyle evlenip prenses, tıp okuyup bir doktor, fotomodel okuluna giderek bir model, ABD ordusuna katılarak bir subay olmasını, önce Radomisli sonra Cates soyadlarını aldıracak evlilikleriyle birlikte, başkalarının imkânsız olduğuna inandığı şeyleri başarmasını anlatan gerçek bir yaşam öyküsünü Ayşe Kulin'in araştırıp bizlere sunuyor. Okunası...

H. Volkan Kibaroglu - 17.01.2012 >>>

 

Sefiller / Victor Hugo

Bir kürek mahkumu olarak 19 yıl yaşadıktan sonra normal bir insan olmaya çalışan Jean Valjean'ın, hem polisten hem de geçmişinden kaçma çabalarıyla önce Bay Madeleine, sonra Bay Fauchelevent, ve değişik başka kimliklerle, evladı gibi yanında tutacağı ve kollayacağı Cossette ile birlikte Fransa'daki yolculuğunun gerçekten acıklı hikayesi.. Bir klasikten beklenmeyecek şekilde sürükleyici.. 

H. Volkan Kibaroglu - 17.01.2012 >>>

 

Kadınlar / Charles Bukowski

Charles Bukowski'nin kimlerine göre kendisini anlattığı Henry Chinaski adlı karakterinin, kadınlar, alkol ve seks ile dolu hayatı.. (Aşırı) müstehcenlik sizi rahatsız etmeyecekse, ve Bukowski'yi tanımak istiyorsanız,  beklentinizi de çok fazla yüksek seviyelerde tutmadan, çerez niyetine okunabilecek bir kitap. Bukowski'yi tanımasanız, kitabını da okumasanız olmaz mı? Olabilir. Birşey kaybetmezsiniz.

H. Volkan Kibaroglu - 19.11.2011   >>>

 

Kayıp Tablo / Jonathan Harr

Barok sanatının öncülerinden Caravaggio'nun 1602 yılında yaptığı İsa'nın Yakalanışı" adlı tablosunun ortadan kayboluşunun ardından neredeyse 400 yıl sonra 1990'da ortaya çıkarılmasının gerçek hikâyesi.. Jonathan Harr, olayın tüm kahramanlarıyla irtibata geçerek bu gerçek hikâyeyi roman halinde sunuyor.. Hızlıca okunabilen ve kendi adıma birçok yeni şey öğrenmemi sağlayan güzel bir kitap.

H. Volkan Kibaroglu - 23.10.2011  >>>

 

Aklından Bir Sayı Tut / John Verdon

Mark Mellery'nin aldığı imzasız bir mektup, onu çok iyi tanıdığını ve aklından bir sayı tutmasını söylemektedir. Mellery 658 sayısını tutar. Mektupla beraber gelen küçük zarfta "seninle bir randevumuz var bay 658" yazmaktadır. Mellery bu gizemi çözmesi için emekli dedektif Dave Gurney ile irtibat kurar. Yazar, müthiş betimleme-leriyle renk kattığı sürükleyici bir romana imza atmış. Bir çırpıda bitireceksiniz.

H. Volkan Kibaroglu - 24.08.2011 >>>

 

Aşk Köpekliktir / Ahmet Ümit

Birbirinden bağımsız sekiz kısa ve bir nispeten uzun hikâye ile aşkın değişik hallerini tarifliyor Ahmet Ümit... Bir mucize, bir delil, çözümsüz bir problem, bir cinayet, bir düello, bir yanılsama, bir özenti ve bir ütopya olarak tariflediği hallerinden sonra, aşkın nasıl "köpekliğe" dönüşebileceğini de anlatıyor İstanbul Hatirasi'nin da yazari Ahmet Ümit. Yine de mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu söylemek zor...

H. Volkan Kibaroglu - 12.08.2011 >>>

 

İskender / Elif Şafak

Güneydoğu'da Fırat yakınlarında bir köyde tanışıp evlendikten sonra Londra'ya taşınan Adem ile Pembe ile çocukları İskender, Esma ve Yunus'un hikâyesi.. Pembe'nin ikiz kardeşi Cemile ve Adem'in kardeşi Tarık'ın hikayeleriyle birlikte, Pembe'nin Elias'la, Adem'in Roksana'yla, İskender'in Kate'le, Yunus'un Tobiko'yla yaşadıklarını, karakterden karaktere, mekândan mekâna, yıldan yıla atlayarak anlatıyor Elif Şafak.

H. Volkan Kibaroglu - 05.08.2011   >>>

 

İstanbul Hatırası / Ahmet Ümit

İstanbul'da, avucunda tarihi bir sikke taşıyan bir ceset bulunmasıyla başlayan seri cinayetleri çözmeye çalışan başkomiser Nevzat'ın, kendisi, çevresi ve İstanbul hakkında bilmediği bir çok şeyi keşfetmesinin hikayesi.. Elemanları Ali ve Zeynep, arkadaşları Evgenia, Yekta, Demir ve Topkapı Sarayı müzesi müdiresi Leyla Barkın karakterleriyle renklenen, bir İstanbul'u keşfetme ve öğrenme polisiyesi.

H. Volkan Kibaroglu - 26.07.2011  >>>

 

The Lost Symbol / Dan Brown

Melekler ve Şeytanlar ile Da Vinci Şifresi'nin de baş kahramanı olan Robert Langdon'ın 33. dereceden bir mason olan mentorü Peter Solomon'dan aldığı davet üstüne bir sunum yapmak üzere Washington DC'ye gitmesi ve bir Özgür Mason olan Mal'akh'ın Washington'da saklı olduğuna inandığı kadim gücün kaynağını bulma çabalarına istemeden yardımcı olmasını anlatan klasik bir Dan Brown kitabı.. Sıkılmadan okunası..

H. Volkan Kibaroglu - 10.01.2010 >>>

 

Aşk / Elif Şafak

Amerika'lı bir ev hanımı Ella Rubinstein'ın yeni bulduğu editör asistanlığı işinde ilk görevi A. Z. Zahara adlı tanınmamış bir yazarın tassavvuf felsefesini konu edinmiş romanını incelemektir.. Elif Şafak, 2008 yılında Ella'nın hikâyesini, dünyevi aşkı arayıp bulmasını anlatırken, kitap içinde kitap, 1240'lı yılları, manevi aşkları, Şems ile Mevlana'yı da 2008'e tasavvuf köprüleriyle bağlıyor.. Mutlaka okunmalı..

H. Volkan Kibaroglu - 05.01.2010   >>>

 

Uçurtma Avcısı / Khaled Hosseini

Afganistan'daki Peştun sınıfından bir ailenin oğlu olan Emir'in, babasının hizmetinde çalışan Hazara sınıfından bir hizmetçi olan Ali'nin oğlu Hasan ile arkadaşlığını, beraber hikâye okumaları ve uçurtma uçurmalarını, Afganistan'da monarjinin yıkılması, Sovyetlerin ülkeyi işgali, halkın Pakistan'a, oradan da ABD'ye kaçışı ile beraber Taliban rejiminin yükselişi ile paralel bir hikayeyle anlatıyor Khaled Hosseini..

H. Volkan Kibaroglu - 05.01.2010 >>>

 

copyright © 2010-2011-2012 ~ kibaroglu.net

 

Son gündelleme 30.08.2012